U sklopu 8. ADRIATECH izložbe inovacija u građevinarstvu u organizaciji SUIR Saveza udruga inovatora Rijeke biti će organiziran Inovacijski forum pod nazivom „Inovacije u građevinarstvu – jačanje transfera znanja“. Glavni fokus Inovacijskog foruma je razmatranje i način ulaganja u znanost i inovacije, zajedno s transferom tehnologije, kao ključnih faktora za povećanje međunarodne konkurentnosti hrvatskih sveučilišta. To donosi novu znanstvenu, društvenu i gospodarsku vrijednost. Ključni mehanizam za ostvarivanje ovog cilja leži u zajedničkim istraživačkim projektima između sveučilišta i gospodarstva, što potiče prijenos znanja, tehnologije i intelektualnog vlasništva s akademske zajednice u gospodarski sektor. Na taj način omogućava se komercijalizacija rezultata istraživanja, čime se značajno doprinosi razvoju gospodarstva.
Za uspješno poslovanje, posebno u građevinskom sektoru, presudni su kontinuirano učenje, inovacije i prilagodba tržišnim promjenama. Poduzeća koja ulažu u tehnologiju i inovacije mogu lakše odgovoriti na nove izazove i zahtjeve tržišta, što je posebno važno u kontekstu digitalne transformacije. Transformacija nije samo pitanje tehnološki naprednih tvrtki, već i onih koje prepoznaju važnost prilagođavanja promjenama u tržištu. Hrvatska se suočava s izazovom niske razine ulaganja u istraživanje i razvoj (R&D), što ograničava inovativnost gospodarstva. Iako je 2019. prvi put zabilježeno povećanje ulaganja iznad 1% BDP-a, potrebno je dodatno ojačati ulaganja, osobito u poslovnom sektoru, kako bi se iskoristile prilike digitalne ekonomije i novih tehnoloških valova. Ulaganje u istraživanje i razvoj ključ je za povećanje inovativnosti i gospodarske produktivnosti, a time i konkurentnosti na globalnoj razini.
Kako bi se povećala konkurentnost gospodarstva, potrebno je pojednostaviti procese suradnje između poduzetnika i javnih institucija, poticati ulaganja u tehnologiju i inovacije, te jačati nacionalni inovacijski sustav. Ključna je i diversifikacija gospodarstva kroz jačanje inovacijskih kapaciteta te bolja povezanost između akademskog, istraživačkog i poslovnog sektora. To bi omogućilo brži transfer znanja u gospodarstvo i povećalo produktivnost kroz primjenu naprednih tehnologija. Važno je usmjeriti ulaganja na istraživanje, stvaranje inovacija i njihovu komercijalizaciju. Modernizacija zakonodavnog okvira akademskog i znanstveno-istraživačkog sektora ključna je za smanjenje rascjepkanosti i jačanje standarda izvrsnosti. Istodobno, treba poboljšati korištenje istraživačke infrastrukture i upravljanje intelektualnim vlasništvom, u skladu s europskim smjernicama. Ove promjene doprinijet će stvaranju uvjeta za jačanje komercijalizacije inovacija, kao i suradnje između znanosti i gospodarstva.
Suradnja između sveučilišta i privatnog sektora ključno je područje koje zahtijeva daljnje poticanje. Povećanje financiranja istraživačkih projekata, kao i jačanje zakonodavstva koje regulira patente i intelektualno vlasništvo, važni su za poticanje inovativnosti. Ulaganja u razvoj inovacija trebaju biti temeljena na rezultatima istraživanja, što će osigurati jači utjecaj znanosti na gospodarstvo.
Stvaranje uvjeta za jaču komercijalizaciju znanja također uključuje jačanje instrumenata državne potpore za znanstveno-istraživačke projekte. Time će se omogućiti brži prijenos rezultata istraživanja u praksu, potaknuti razvoj inovacija i osnažiti hrvatsko gospodarstvo. Na globalnom tržištu znanje, inovacije i tehnologija postaju ključni faktori konkurentnosti. Hrvatska, iako posjeduje značajan znanstveno-istraživački potencijal, mora dodatno poticati suradnju s privatnim sektorom kako bi povećala ulaganja u istraživanje i razvoj te podigla inovativnost na višu razinu. Samo kroz zajedničke napore sveučilišta, gospodarstva i javnih institucija moguće je stvoriti okruženje za inovativno i konkurentno gospodarstvo koje će poticati razvoj društva temeljenog na znanju.
S poštovanjem,
prof.dr.sc. Miljenko Šimpraga
Predsjednik Hrvatske zajednice inovatora
doc.dr.sc. Elvis Žic
Prodekan za poslovanje
Građevinski fakultet u Rijeci